Kurs Małżeński
Od 06 lutego do 20 marca br. przez kolejnych siedem spotkań 22 pary małżeńskie uczestniczyły w Kursie Małżeńskim organizowanym przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Miotka i Kalet. Wśród uczestników byli małżonkowie z rocznym, kilkuletnim i kilkudziesięcioletnim stażem. Celem kursu małżeńskiego była pomóc małżonkom w udoskonalaniu ich związków, w rozwiązywaniu problemów, w lepszym rozumieniu siebie nawzajem.

Całość spotkań odbywała się w atmosferze romantycznej kolacji i deseru, gdzie pary mogły poświęcić czas tylko dla siebie. Podczas pierwszego spotkania każda para przeprowadzała tzw. remanent małżeński (a w remanencie, jak wiadomo, zdarzają się braki i nadwyżki ;). W trakcie kolejnych spotkań, korzystając z nagrań DVD praktycznych wykładów, mogliśmy poświęcić czas na ćwiczenia i rozmawiać o tym, co w naszych małżeństwach dobre i radosne, ale przede wszystkim o tym co sprawia nam trudności.

Na kursie dowiedzieliśmy się, jak ważny i budujący trwały fundament w małżeństwie jest tzw. czas małżeński (2 godz. w tygodniu tylko dla siebie), że dobra komunikacja w związku to sztuka wcale nie łatwa, wymagająca przede wszystkim słuchania, dzielenia się doświadczeniami, myślami, uczuciami i pragnieniami. Tematem bardzo istotnym było w jaki sposób rozwiązywać konflikty, i że przebaczenie w małżeństwie ma wielką moc, że przebaczać trzeba czasem i 77 razy.

Podczas kolejnych spotkań pracowaliśmy nad tematami wpływu rodziny na nasze związki, pożycia małżeńskiego i wreszcie jak skutecznie wyrażać miłość nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach i byciu ze sobą na dobre i na złe. Podczas ostatniego spotkania każda para mogła podzielić się krótkim świadectwem z innymi, w jaki sposób uczestnictwo w kursie miało wpływ na ich związek. Wiele par wyraziło opinię, że kurs był potrzebny i że dobrze zachęcić do udziału w kursie kolejne małżeństwa. Na koniec kursu specjalnego błogosławieństwa udzielił nam ks. Proboszcz. Wspaniałym uwieńczeniem było odnowienie przysięgi małżeńskiej i powierzenie na nowo naszych małżeństw Panu Bogu.kurs

kurs

kurs

kurs

Wypowiedzi uczestników z ankiety wypełnionej na zakończenie kursu:

W jaki sposób kurs był pożyteczny dla Waszego małżeństwa?

Kurs otworzył nam oczy na rzeczy, które są błahe, a jednak pozwalają nam spojrzeć z całkiem innej perspektywy na nasz związek. Kurs usprawnił między nami komunikację. Mój mąż tylko popatrzy na mnie i już wie, co ja chcę zrobić, powiedzieć. W drugą stronę zaczyna to już też działać.
(Małżonkowie, 3 lata stażu)

Praca nad lepszymi relacjami w naszym małżeństwie rozpoczęła się wcześniej - zwłaszcza jeśli chodzi o komunikację, jednak wiedza zdobyta podczas kursu z pewnością pomoże nam w doskonaleniu naszych relacji.
(Małżonkowie, 20 lat stażu)

W bardzo dużym stopniu, gdyż pomógł nam uporządkować swój czas i znaleźć chwilę na bycie z drugą osobą.
(Małżonkowie, 9 miesięcy stażu)

Uważam (mąż), że ten czas bardzo pomógł mi zbliżyć się do żony i dzieci w większej prawdzie i w większym staraniu się o wzajemne relacje.
(13 lat stażu)

Staramy się rozmawiać w określonym czasie i wzajemnie siebie słuchać. Zdecydowanie mniej jest spięć.
(Małżonkowie, 11 lat stażu)

Mając tak długi staż małżeński wydaje się, że wiemy wszystko o współmałżonku. Kurs pokazał, jak wiele rzeczy nas zaskakuje.
(Małżonkowie 37 lat stażu)